Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BALIKESİR İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ÇANAKKALE İLİ ESERLERİ
  EDİRNE İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
  ESKİŞEHİR İLİ ESERLERİ
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KIRKLARELİ İLİ ESERLERİ
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
      Nevşehir Camileri
      Nevşehir Tarihi Yapıları
      Nevşehir Türbeleri
      Nevşehir Ören Yerleri
      Nevşehir Kiliseleri
      Nevşehir Hanları
      Nevşehir Hamamları
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TEKİRDAĞ İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
  OSMANLI HANEDAN TÜRBELERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
AVANOS -DEVRENT VADİSİ -NEVŞEHİR

Bundan 50 milyon yıl önce Kapadokya kocaman bir iç denizmiş. Çevresindeki yanardağ patlamalarının yaydığı ısıyla deniz kurumuş ve yerini soğumuş lavların biçimlendirdiği yumuşak kayalarla dolu derin vadilere bırakmış. Gel zaman git zaman esen sert rüzgarlar ile akan seller, bu lavları şekli şemali değişik peribacalarına dönüştürmüş. Avanos bölgesinde bulunan Devrent Vadisi de Kapadokya’ya sihirli değnek gibi dokunan zamandan masalsı bir portre gibi nasiplenmiş. Vadideki her bir peribacası sanki bir zamanlar canlıymış da taşa dönüşmüş suretler gibi göründüğünden, tüm dünyada ‘Hayal Vadisi (Imaginary Valley)’ ya da kayalarının gün batımında aldığı renkten olsa gerek ‘Pembe Vadi’ olarak anılır olmuş.

Devrent Vadisi yıllar önce Kapadokya’da çekilen ve sevilerek izlenen Asmalı Konak dizisinde de fon olarak kullanılmış. Deve şeklindeki peri bacası hem Kapadokya’nın tanıtım yüzlerinden, hem de dizinin etkisinden vadiyle özdeşleşmiş ve en bilineni haline gelmiş. Deveyi andıran peri bacası, Devrent Vadisi’ni gezen her ziyaretçinin ilk uğradığı nokta olduğundan etrafı çitlerle çevrilerek tahrip olmasının önüne geçilmek istenmiş. Bu peribacası gibi farklı canlıları, özellikle de hayvanları çağrıştıran birçok peribacası var Devrent Vadisi’nde. Vadide doğanın oluşturduğu heykel bir hayvanat bahçesinde gezinir gibi devenin ardına takılmış bir kervan da, suya çok uzak kalmış bir fok da, kuşlar, atlar, tavşanlar da görebilirsiniz; tıpkı ellerini açmış Meryem Ana’ya benzeyen, bebek İsa’yı çağrıştıran, Napolyon şapkalı insanlar da. Her şey sizin hayal gücünüze kalmış aslında.

Vadinin ismi her ne kadar ‘derin çukur ve uçurum’ anlamına gelse de ürkütücü değil, aksine bir masal platosu gibi kalabalık, gece doğan ayı izlemek için sessiz, başka bir diyar gibi büyüleyici. ‘U’ şeklini andıran vadi yapısının bir ucu Devrent diğer ucu ise Kızılçukur’a kadar uzanıyor. Orta kısımda ise Paşabağı ve Zelve yer alıyor. Zelve Vadisi’nin aksine Devrent Vadisi’nde yerleşim yeri kurulmamış. Kapadokya bölgesindeki vadilerden farklı olarak yürüyüş alanı sınırlı olan vadide, daha ziyade binlerce farklı objeye benzetilebilecek peribacaları bulunuyor.

Devrent Vadisi’nin diğer vadiler gibi bir girişi ve çıkışı da yok, haritadan bir rota çizerek ilerleyebileceğiniz bir vadi değil. Vadi girişinin tam karşısında hediyelik eşya satan yerler ve eğer araçla geldiyseniz ücretsiz park yerleri var. Vadinin içine girince önce deveye benzeyen peribacasıyla karşılaşıyor ve patika yürüyüşünüzü yarım saat gibi kısa bir sürede tamamlıyorsunuz. Vadinin yüksek noktalarından baktığınızda ise muhteşem bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Göreceğiniz karşı tepenin ardında Zelve Vadisi var. Kapadokya Tur otobüsleri genellikle vadinin olduğu noktada durup fotoğraf çekme molası veriyorlar.
Devrent Vadisi Nerede, Nasıl gidilir?

Devrent Vadisi nerede, nasıl gidilir sorunuza cevap olarak vadiye ulaşmak için iki güzergah kullanabileceğiniz belirtelim. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni Avanos – Ürgüp yolu. Bu yolu kullandığınızda Devrent Vadisi’ne yukarıdan ulaşıp kuşbakışı görebiliyorsunuz. Başka nasıl gidilir diye soruyorsanız Paşabağı –Zelve yolunu takip ederek de gidebilirsiniz. Bu yoldan geldiğinizde Avanos – Çavuşin arasında Aktepe’den Ürgün yoluna sapıyor vadiye ulaşıyorsunuz. Aktepe Köyü ile vadi arasındaki mesafe 2,6 km.

Devrent Vadisi Avanos arası 6,6 km, Ürgüp’e mesafesi ise 5,7 km. Göreme Açık Hava Müzesi 12 km uzaklıkta kalıyor.
Devrent Vadisi Yakınlarında Görülebilecek Yerler

Kapadokya ile özdeşleşmiş peribacalarını en yoğun göreceğiniz yerlerden biri Paşabağı. Mantar şapkalı ve 14 metreye varan boylarıyla bölgenin en yüksek peribacalarının olduğu Paşabağı’na ulaşmak için Avanos – Göreme yolundan Zelve’ye sapmaya gerekiyor. Dünya işinden sıyrılmış ilk Hıristiyan keşişlerin yaşadığı yer olarak bilinen vadinin bir adı da Rahipler Vadisi.

Zelve Vadisi ise Paşabağı’na yaklaşık 1 km. uzaklıkta, Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Hıristiyanlık ilk önce buradan yayılmaya başlamış. Vadiyi gezerken birçok kilise, manastır ve yerleşim yeri mağaralarla karşılaşacaksınız.

Avanos çömlekçiliğiyle tanınan, eskilerde çömlek yapmayı bilmeyen erkeklere kız verilmediği, halı dokumayı bilmeyen kızların da evlenemediği, Kızılırmak’ın bereketinde en cömert davrandığı Kapadokya noktalarından biri. Avanos’ta çanak çömlek yapımını izleyin gelmişken, hatta bir de kendiniz yapmayı deneyin.

KAYNAK: KAPADOKDAYIM.COM
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
AVANOS -DEVRENT VADİSİ -NEVŞEHİR Fotoğraf Galerisi