Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
      İstanbul Hamamları
      Mimar Balyan Ailesi Eserleri
      İstanbul Saray ve Köşkleri
      İstanbul Tarihi Yapıları
      İstanbul Sebil ve Çeşmeleri
      İstanbul Türbeleri
      İstanbul Kilise Camileri
      İstanbul Camileri
      İstanbul Namazgahları
      Mimar Kemaleddin Eserleri
      İstanbul Kiliseleri
      İstanbul Ören Yerleri
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BALIKESİR İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ÇANAKKALE İLİ ESERLERİ
  EDİRNE İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
  ESKİŞEHİR İLİ ESERLERİ
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KIRKLARELİ İLİ ESERLERİ
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TEKİRDAĞ İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
  OSMANLI HANEDAN TÜRBELERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
GALATAPORT PAKET POTANESİ – KARAKÖY- BEYOĞLU -İSTANBUL

Beyoğlu İlçesi, Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi Kemankeş Cad. no:42 adresinde bulunan eski paket postanesi şimdi moda merkezi oldu.
Tarihi 1907 – 1911 aralarında Limanın ilk yolcularına, hasta odalarına, anılar taşıyan mektuplara açılan kapılar…

Liman sahasının ilk yapılarından biri olan Tarihi Paket Postanesi şehrin en kıymetli yapılarından biri olarak özgün arduvaz kubbesi ve çatıları, özgün mekanları ve cepheleriyle Galataport İstanbul’un simgelerinden biri olarak şehre geri kazandırıldı. Paket Postanesi, şehrin geleneksel çarşı kültürünü yeniden yorumlayarak vazgeçilmez markalarının yanı sıra, yeni mağazaları da bünyesinde barındırıyor. Karaköy’de gezilecek yerler arasında önemli yere sahip olan Paket Postanesi, Galataport İstanbul’a şehrin geleneksel alışveriş kültürünü taşıyor.

Limana gelen yolcular için ortaya çıkan yolcu salonu ihtiyacı doğrultusunda 1900’lü yılların başında yapılmaya başlanan bina, bir dönem Türkiye Denizcilik Bankası A.Ş. Hastanesi ve Paket Postanesi olarak kullanıldı. Mühendis S. Saboureaux tarafından 1905 yılında projeleri hazırlanan tarihi yapının inşasına 1907’de başlandı ve 1911 yılında da tamamlandı. Galata Rüsumat (Gümrük) Başmüdürlüğü olarak inşa edilen bu yapı gümrük hizmeti dışında Karaköy Liman’ında yolcu salonu olarak hizmet veren ilk yapıdır.


İlk inşa edildiği dönemde ana kubbe kısmının birinci sınıf yolcu salonu küçük kubbe kısmının ise ikinci ve üçüncü sınıf yolcu salonu olduğu biliniyor. İnşa edildiği ilk dönemde yapının alt katı depolama, gümrük ve yolcu salonları olarak hizmet verirken üst katı ise Der-i Saadet (İstanbul) Rıhtım-Dok ve Antrepoları Şirketi’ne ait idare merkezi ve gümrük merkezi olarak kullanılan yapıya zaman içinde farklı işlevler yüklenerek 1934’ten sonra Deniz Hastanesi’ne, 1957’den sonra Haydarpaşa Limanı’nın genişletilmesiyle birlikte Karaköy’deki gümrük ve yük indirme boşaltma işlemlerinin sonlandırılmasıyla da PTT Paket Postanesi haline dönüştürüldü.


Tarihi Mirastan Beslenen Modern Mimari

1900’lerin başlarında inşa edilen binanın restorasyon çalışmalarını yürüten alanındaki uzmanlardan oluşan ekip, öncelikle 180 metre sahil cephesi bulunan Paket Postanesi’nin detaylı çizimlerini hazırladı. Eş zamanlı olarak zemin etüdleri, beton testleri, malzeme analizleri ve malzeme bozulmalarına yönelik araştırmalar yaptırılarak yapının statik ve mimari sorunları tespit edildi. Zemin güçlendirmesi ile başlayan çalışmalar, Paket Postanesi’nin arduvaz çatısının onarım ve restorasyon süreci ile devam etti. Yapının tepesinde yer alan kubbe, çatı arduvaz kaplamaları, çatı makasları, çatı ana makasları ve en son zemine oturan etek sacları sökülerek Tuzla’daki atölyeye özenle nakledildi. Yüzeydeki boya ve korozyon katmanları temizlenerek kesit kayıplarının tespiti yapıldıktan sonra özgününe uygun müdahalelerle ilk yapıldığı hale getirildi. Çatı arduvaz kaplaması çelik takviyelerle güçlendirilirken, onarılan ve yeni üretilen tüm çelik ve çatı bileşenleri ileride oluşabilecek korozyona karşı koruyucu boya ile boyandı.


Kubbenin montajının tek seferde ve hatasız olması için Tuzla’da kiralanan bir arazide rehabilite edilen kubbeler kuruldu ve lazer tarama yöntemi ile rölövesi alındı. Böylelikle kubbenin oturacağı betonarme yapının projesi netleşmiş oldu. Tekrar sökülen çatı, üzerine yerleştirileceği betonarme alan onarımının tamamlanmasını beklemek üzere depoda uygun koşullarda muhafaza edildi. Onarım süreci tamamlandıktan sonra platform ve ağır tonajlı vinçler yardımıyla yaklaşık 3 ay gibi bir sürede büyük kubbenin montajı tamamlandı. Tarihi detaylar uzman ekiplerce restore edilirken yapının modern mimariyle beslenmesi, çağa uygun sürdürülebilir kaynaklar kullanılarak örnek teşkil etmesi ve asırlarca daha ayakta kalmasını sağlayacak donanımla bezenmesi de unutulmadı.


Modern, Yeni Bir Çarşı Kültürü

Uzun aylara yayılan, uzman ekiplerin titizlikle yürüttüğü restorasyon sonunda Paket Postanesi’nin tarihi binası misafirlerin ev sahipliği yapıyor. Galataport İstanbul’un en simgesel binalarından biri olmaya aday postane binası zanaatkarlar, önde gelen geleneksel yerel markalar, dünyaya açılmış Türk markaları ve uluslararası butik markalar için bir buluşma noktası. Şehirde tüm bu markaların bir arada olacağı ve ziyaretçiler ile buluşacağı Galataport İstanbul, sunacağı özgün alışveriş mozaiği ve Kapalıçarşı’nın asırlardır süregelen alışveriş deneyimi modelinden gelen kökleriyle fark yaratıyor. İç ve dış avlulara bakan 70 butik mağazaya ev sahipliği yapan Paket Postanesi, tarihi yarımadaya karşı eşsiz manzarası ve 180 metrelik sahil şeridiyle ziyaretçilerine özgün bir alışveriş deneyimi sunuyor.

KAYNAK: GALATAPORT WEB
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
GALATAPORT PAKET POTANESİ – KARAKÖY- BEYOĞLU -İSTANBUL Fotoğraf Galerisi