Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BALIKESİR İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ÇANAKKALE İLİ ESERLERİ
      Çanakkale Türbeleri
      Çanakkale Tarihi Yapıları
      Çanakkale Ören yerleri
      Çanakkale Camileri
  EDİRNE İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
  ESKİŞEHİR İLİ ESERLERİ
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KIRKLARELİ İLİ ESERLERİ
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TEKİRDAĞ İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
  OSMANLI HANEDAN TÜRBELERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
BOZCAADA LİMANI -ÇANAKKALE

Bozcaada, Çanakkale’ye bağlı ve Ege Denizi’nin kuzeyinde bulunan küçük ama oldukça keyifli bir adadır. Resmi raporlara göre nufüs 2700 kişidir. Fakat hafta sonları ve yaz aylarında, bu nufüs yüzbinlere yaklaşmakta ve bazı zamanlarda otellerde yer bulunamamaktadır.

Bozcaada, Türkiye’nin üçüncü büyük, Ege’de ise Gökçeada’dan sonra ikinci büyük adadır. Yüz ölçümü 38 km2 olan adanın, en yakın kıyıya olan uzaklığı 5 kilometredir. Ada geçimini, balıkçılık, turizm ve bağcılıktan sağlamaktadır.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya teknenizle veya Çanakkale/Geyikli Beldesi’nden kalkan arabalı feribotlar ile gidilir. Yoğun zamanlarda Çanakkale Merkez’den adaya feribot seferleri de düzenlenmektedir.

Bozcaada Limanı

Denizden tekne ile ulaşım sağlandığında, adanın hemen kuzeydoğu tarafında bir liman veya başka bir değiş ile barınak yer almaktadır. Barınak, kuzey rüzgarlarının dalgalarına, kuzeydeki mendireği ile kapalıdır ama kuzeyli rüzgarlar liman içerisinde çok etkilidir. Ayrıca, kuzeyli sert havaların olduğu günlerde de, liman içine solugan dalgalar gelmektedir.

Limanın içindeki ortalama derinlik 4-5 metredir. Limanın giriş derinliği 10-12 metredir. Ana menderiğe bağlanacak teknelerin alt tarafı 4 metre derinlikte kalacaktır ama beton mendireğin hemen altındaki kaya döküntülerine dikkat edilmelidir. Ana mendireğin kıyıya yakın iç tarafında ve en dış tarafında, mendirek altındaki kaya döküntüleri, palaya veya aborda olunduğunda salmaya zarar verebilir.


Liman, fazla tekne barındıracak kapasitede bir barınma bölgesi değildir. Güneye doğru seyreden yatların uğrak noktası olan Bozcaada, yaz aylarında tekne bağlama kapasitenin üzerinde bir ilgi ile karşılaşır. Liman, belediye tarafından işletilmektedir ve yaz aylarında, yatların rahat bağlanması için tonozlar döşenir. Kış ayalarında ve sezon dışı zamanlarda ise tonozlar kaldırıldığı için, limana aborda bağlanabilir veya demir atılabilir.

Bozcaada limanı, tüm hava koşullarına karşın tamamen korunaklı değildir. Mendireğin doğu ucu açık olduğu için özellikle esen gün doğusu rüzgarının tüm etkisi liman içerisinde etkili olur. Gün doğusu rüzgarı fazla etkin bir rüzgar olmadığı için, liman içerisindeki olumsuz etkisi nadiren hissedilir.

Bozcaada – Kum Burnu arasındaki kanaldan geçen gemilerin dalgaları, liman içerisine kadar girebilir. Bu yüzden hazırlıklı olmak gerekir. Yan yana bağlanacak yelkenli yatların, bordadan gelecek olan bir dalgaya karşın, yelken direklerinin vurmaması için şaşırtmalı veya başlı- kıçlı yatların bağlanmaları tevsiye edilir.

Bozcaada limanında, elektrik ve su hizmeti, yatçılara sağlanmaktadır. Ayrıca adadaki petrol istasyonu olan Opet, talebe göre, limanda teknenin yanına kadar yakıt hizmetini , tanker ile sağlamaktadır. Yaz aylarında, tekne ile güneye inerken veya kuzey çıkarken, akşamüstü saatlerinde limanda yer bulmak zor olabilir. Rota planınızı yapmadan önce liman görevlilerini önceden aramanızı tavsiye ederiz. Yazımızdan da anlayacığınız üzere Bozcaada Limanı’nın daha korunaklı olarak gelişmesi gereklidir.

Gece Limana Giriş

Her liman girişinde olduğu gibi yeşil ve kırmızı uyarı ışıkları, girişte bulunmaktadır ancak alışkın olduğunuz gibi limana girerken yani sancağınızı yeşil ışığa vererek, şaşırabilirsiniz. Ana mendireğin ucu yıkıldığı için, deniz üzerine yeşil flaşörlü çakar konulmuş, iskeledeki kırmızı çakar ise arkada kalacağı için özellikle gece, kuzeyden inerek, limana girecek olanlar, fenerleri karıştırmaktadır. Bozcaada’nın önündeki küçük kayalık adacıkta bulunan ve üzerinde FL W 3S 8M kodlu beyaz çakara dikkat edilmelidir. Kuzeyden inerken, bu çakar ile liman arasında giriş yaparsınız, çakar üç saniyede bir beyaz renkli çakar ve 8 milden görünür.

İhtiyaçların Temini

Bozcaada’da her türlü ihtiyaç temin edilebilir. Market, restaurant, pastane, fırın ve hafta içi kurulan pazarı bile vardır. Konaklamak için otel, gezmek için kiralık motorsiklet rahatlıkla bulunabilir.

Bozcaada’da tekne malzemesi satışı yapan bir yer henüz açılmamıştır. Nalburdan bazı malzemeler temin edilebilir.

Bozcaada’da sadece bir adet eczane bulunur ve bazı zamanlarda nöbetçi kalmamaktadır. Pazar günleri kapalı olabilmektedir. O yüzden ihtiyaç taleplerinizi önceden bildirmeniz de yarar vardır. Ada’da hastane bulunmamaktadır ancak sağlık ocağı vardır.

Bozcaada’da ne yenir ?

Bozcaada’da oldukça lezzetli Türk mezeleri ve Rum kültürünü de yansıtan bir çok leziz meze yenebilir. Balıklarını da her zaman taze bulabileceğiniz bir çok balık restaurant işletmesi bulunur. Özellikle , Zeytin yağlıları da oldukça lezzetlidir.

Adada balık yenilmesinin haricinde, damla sakızlı bademli kurabiyenin tadına bakmak gereklidir. Damla sakızlı Türk Kahvesi’ ve sakızlı dondurmanın da, adadaki tadı bir başka olmaktadır.

Adadaki bağlardan üretilen üzümlerden yapılan bir çok şarap üreticisi, şarap satışı da yapmaktadır. Bozcaada, üzüm ve şarabın doğduğu topraklar olarak da anılabilir. Özellikle Bozcaada’nın çavuş üzümü çok lezzetlidir.

Bozcaada da Etkinlikler

Bozcaada küçük bir ada olmasına ragmen, farklı etkilikler bulabileceğiniz bir adadır. Özellikle Polente olarak adlandırılan kuzeybatı ucunda, rüzgar jeneratörlerinin hemen yanındaki tepede, güneşin batışını izlemenin keyfi bambaşkadır.

Adanın güney tarafındaki Ayazma Plajları’ndan, Ege’nin koyu lacivet sularına girmek de oldukça keyiflidir.
Yaz akşamları merkezde bulunan Polente Bar, yatçıların en uğrak yerlerindendir.

Bozcaada’nın merkezdeki kalesi ziyaret edilebilir, dar ara sokaklarında yürüyüş yapmak, küçük evlerin içlerinden geçmek çok keyiflidir. Ayrıca turizmin gelişmesiyle çok farklı hediyelik eşyalar, sabunlar veya benzeri şeyler bulmanız mümkündür.

KAYNAK: YELKEN OKULU
BOZCAADA LİMANI -ÇANAKKALE Fotoğraf Galerisi