Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BALIKESİR İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ÇANAKKALE İLİ ESERLERİ
  EDİRNE İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
  ESKİŞEHİR İLİ ESERLERİ
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
      Gaziantep Ören yerleri
      Gaziantep Camileri
      Gaziantep Tarihi Yapıları
      Gaziantep Hanları
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KIRKLARELİ İLİ ESERLERİ
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TEKİRDAĞ İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
  OSMANLI HANEDAN TÜRBELERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
NİZİP- ZEUGMA / BELKIS ÖREN YERİ – GAZİANTEP

Belkıs/Zeugma bugünkü konumuyla, Gaziantep ili, Nizip ilçesinin 10 km doğusunda, Birecik Baraj gölünün kıyısında, yeni Belkıs köyünün yakınında, yedi tepe üzerine kurulmuş antik bir kenttir. Yaklaşık olarak 21 dekarlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. Halfeti ilçe merkezinin yaklaşık 20 km güneyindedir ve tur güzergâhındadır. Nizip ilçesinden Zeugma’ya gelen ziyaretçiler, burada her hafta sonu yapılan tekne turlarıyla Halfeti’ye gelmektedir.

Gaziantep ili Nizip ilçesinin 10 km doğusunda Fırat’ın batı kıyısında bugün Birecik Barajı gövdesinin yakınında yer alan Zeugma, tarihte Samsat (Samosata) ile birlikte Fırat’ın geçildiği iki önemli noktadan birisidir. Kentin adı da “köprübaşı” ya da “geçit yeri” gibi bir anlama gelmektedir. Büyük İskender’in komutanlarından, Seleukos İmparatorluğu’nun kurucusu Seleukos I Nikator (M.Ö. 312-281) bu geçiş noktasında, Fırat’ın doğu yakasında Pers asıllı karısı Apama adına Apameia am Euphrat (Keskince/Tilmusa), batı yakasında ise kendi adına Seleukeia am Euphrat (Fırat üzerindeki Seleukeia) adlı iki kent kurmuştur.

Daha sonra Zeugma adını alan batıdaki yerleşim, Kommagene Krallığı’nın dört önemli kentinden biri olmuş ve bu dönemde konumundan dolayı hızla gelişmiştir. Bölgenin Roma hâkimiyetine girmesinden sonra Octavianus M.Ö. 31’de, Zeugma’yı Kommagene Krallığı’ndan alarak Suriye eyaletine katmıştır. Anadolu kökenli askerlerden oluştuğu için 4. İskit Lejyonu (Legio IIII Scythica) adını alan askeri garnizonun burada konuşlandırılmasından dolayı kentin önemi daha da artmıştır. İki yüzyıl boyunca Zeugma, Roma İmparatorluğu’nun üst düzey yönetici ve subaylarına ev sahipliği yapmıştır. Bu kişiler ve beraberindeki aileleri, danışmanları, köleleri ile zengin bir yaşam kültürü Zeugma’ya gelmiştir. Roma dünyasının en yüksek sınıfından gelen bu insanlar, yerel yönetim tarafından onurlandırılmıştır. Askerî öneminin yanı sıra Doğu-Batı dünyasının önemli merkezleri arasında hareketli bir ticaretin geçiş noktası olarak Geç Helenistik Dönem’den, Orta İmparatorluk Dönemi’ne, özellikle M.S. 1. ve 2. yüzyıllarda Zeugma altın çağını yaşamıştır. Zeugma’da bugüne kadar bulunan eserler ve villalar bunu en iyi şekilde göstermektedir. M.S. 250’de Sasani hükümdarı I. Şapur’un (241- 272) burayı kuşatıp ele geçirmesinden sonra tahminen 252’de Zeugma’nın da Sasanilerce yakılıp yıkıldığı kazılardan anlaşılmaktadır. Son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarda in situ olarak gün ışığına çıkartılan buluntular, kentin bu sırada çok ani terk edildiğini ortaya koymaktadır.

Zeugma, dünyanın en büyük mozaik kenti olarak ismini dünyaya duyurmaktadır. Fırat’tan itibaren yamaca doğru sıralanmış olan ve hâlen yaklaşık 10 m toprak altında kalan antik şehrin Fırat’a bakan teras evleri bulunmaktadır. Bu evlerin tabanında bulunan mozaikler, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan; Gaziantep Müzesi’ne götürülerek sergilenmektedir. Kazı çalışmalarının yapıldığı alan ise açık hava müzesi yapılarak, taşınmayan tarihî yapıtlar ziyarete açılmış, bölge ziyaretçinin yoğun bir şekilde uğradığı mekân hâlini almıştır. Buraya gelenlerin, Erenköy Batık Minare, Halfeti, Rumkale, Savaşan köyünü ziyaret etmeleri için büyük tekneyle belirli aralıklarla sefer düzenlenmektedir.

KAYNAK: Zeki BOYRAZ / M. Salih BOSTANCI
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
NİZİP- ZEUGMA / BELKIS ÖREN YERİ – GAZİANTEP Fotoğraf Galerisi