Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BALIKESİR İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ÇANAKKALE İLİ ESERLERİ
  EDİRNE İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
      Erzurum Tarihi Yapıları
      Erzurum Türbeleri
      Erzurum Camileri
      Erzurum Ören Yerleri
  ESKİŞEHİR İLİ ESERLERİ
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KIRKLARELİ İLİ ESERLERİ
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TEKİRDAĞ İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
  OSMANLI HANEDAN TÜRBELERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
ÜÇ KÜMBETLER VE EMİR SALTUK TÜRBESİ - ERZURUM

Anadolu’nun ilk Türbesi; Emir Saltuk Türbesi Erzurum şehir merkezinde, Ulu Camii ve Çifte Minareli Medrese’nin güneyinde mezarlık alanın içinde yer alan dört mezar anıtından en büyük olanıdır.

Yörede Malazgirt savaşının akabinde kurulan Saltuklu Beyliği’nin emirleri:

1- Ebul Kasım Saltuk (1072-1102)
2- Emir Ali (1102-1124)
3- Ebul Muzaffer Gazi (1124-1132) Tepsi Minare
4- İzzeddin Saltuk (1132-1168)
5- Mama Hatun ve Nasireddin Muhammed (1168-1202)
Emir Saltuk Türbesi, araştırmacılar tarafından genellikle, 12.yy’ın ikinci yarısına tarihlendirilir. Bu tarihlendirme ile Anadolu’daki ilk türbe olma özelliği taşımaktadır. Ancak Saltuklu soy kütüğünde iki Saltuk bulunmaktadır. Birincisi Ebul Kasım Saltuk, ikincisi ise İzzeddin Saltuk’tur.
Erzurum kalesindeki Tepsi Minare’de adı geçen Ebul Muzaffer Gazi’nin, minareyi yaptırdığı sırada, devletin kurucusu Ebul Kasım için bir türbe yaptırdığı akla daha yatkındır. Zaten her iki yapının örgüsünde kullanılan taş malzeme birbiri ile benzerlik gösterir. Beyliğin önemli bir siması olan İzzeddin Saltuk tarafından da yaptırılmış olabilir.

Yapı, 1591 yılında tanzim edilen tahrir defterinde Sultan Melik Gazi Türbesi şeklinde kaydedilmiştir. Bu bölgeye de Sultan Melik Mahallesi denilmektedir.

1956 yılında esaslı bir onarım yapılmıştır.
Yapı, dıştan ve içten sekizgen planlıdır. Üzeri içten kubbe, dıştan ise kubbe külah karışımı bir örtü ile kapatılmıştır. Yapının kasnak kısmında üçgen alınlıkların birleşme noktası veya sekizgenin köşeleri hizasında sekiz tane çırtma niş yer almaktadır.
Bu nişler içinde figürlü süsleme ve bitkisel bezeme görülmektedir. Girişin sağındaki ilk nişten itibaren; ilkinde gövdeleri birbirine dolanmış iki ejder, ikincisi yarasa olarak kabul edilen bir hayvan, üçüncüsü kartal, dördüncü tavşan benzeri bir hayvan, beşincisi boynuzları arasında insan maskı bulunan boğa başı, altıncı ve yedinci de bitkisel motif, sekizinci ise kartal başlı aslan gövdeli hayali yaratık yer alır.
Sekizgen gövde üzerinde dört ana yönde ikiz pencerelere, aralarda ise aynı formda mazgal türü nişlere yer verilmiştir. Bu yapıdaki mimari formun benzerleri bölgedeki kiliselerde de karşımıza çıkmaktadır. Sekizgen gövdenin üst bölümleri ise üçgen alınlıklar şeklinde düzenlenmiştir. Mimari eleman ve süsleme açısından Anadolu’daki ilk ve tek örnektir.
Yapının altında dikdörtgen planlı beşik tonoz örtülü mezar odası yer alır. Bu bölüme içten giriş sağlanmasıyla da tek örnektir. Giriş kapısının hemen önünden merdivenlerle mezar odasına inilmektedir. Kasnaktan üst örtüye geçişte dört kuşağa yer verilmiştir. En altta fişeklik şeklinde, onun üstünde kaytan silme şeklinde, onu üzerinde ise zikzaklı bir kuşak ve en üstte ise örneklerini bölge kiliselerinde de gördüğümüz çam kozalağı şeklinde bir kuşak yer alır. Süsleme unsuru olarak gövdeyi pencere seviyesinde ikiye bölen silmeler, pencereleri ikiz kemer şeklinde oluşturarak devam etmektedir.
Üçgen alınlıkların üst kısımları da kalınca silmeler grubu yer alır. Ayrıca içten kubbeye geçişte sekiz adet küçük istiridye geçişler bulunmaktadır. Yapının giriş kapısı üzerindeki yuvarlak kemerli alınlık, küfeki taşı ve geometrik bezeli olması ile de dikkati çekmektedir. Giriş atkı taşı da geometrik bezmeye sahiptir. Malzeme olarak yapıda iki renkli taş işçiliği dikkati çekmektedir. Zira bu taş yörede Kamber taşı olarak bilinen kırmızı taş ve beyaz taş malzeme, kale içindeki tepsi minarede de görülmesi, yapının tarihlendirmesi hakkında yardımcı olmaktadır.

KAYNAK: www.sanatinyolculugu.com
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
ÜÇ KÜMBETLER VE EMİR SALTUK TÜRBESİ - ERZURUM Fotoğraf Galerisi