Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BALIKESİR İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ÇANAKKALE İLİ ESERLERİ
  EDİRNE İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
  ESKİŞEHİR İLİ ESERLERİ
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KIRKLARELİ İLİ ESERLERİ
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
      Nevşehir Camileri
      Nevşehir Tarihi Yapıları
      Nevşehir Türbeleri
      Nevşehir Ören Yerleri
      Nevşehir Kiliseleri
      Nevşehir Hanları
      Nevşehir Hamamları
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TEKİRDAĞ İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
  OSMANLI HANEDAN TÜRBELERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
UÇHİSAR- GÜVERCİNLİK VADİSİ- NEVŞEHİR

Nevşehir Kapadokya’daki en meşhur yerlerden bir tanesi Güvercinlik Vadisidir. İlgi çeken tarihi ve geçmişten günümüze kadar vadiye adını veren güvercinlerin öyküsü ile bütünleşen vadi, müthiş manzaraya karşı eskinin izlerini hissetmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Uçhisar Güvercinlik Vadisi, peri bacalarının ister konaklama ister manzara amacıyla tercih edilebilecek en güzel yerlerden biri olarak tanınıyor.

Güvercinlik Vadisi Tarihi

Kapadokya’nın en güzel yerlerinden biri olan Güvercinlik Vadisi, yıllardan beri tüm konuklarını büyüleyici manzarası ve Uçhisar Kalesinden şahit olunan meşhur gün batımıyla ağırlar. Uçhisar ve Göreme arasındaki bu geniş vadi, adını gerçekten de güvercinlerden alır. Rivayete göre, 9. Yüzyılda başlayan güvercin yetiştiriciliği ile beraber burada yaşayanların dikkatini çeken üzüm yetiştiriciliğinde güvercin gübresinin çok faydalı olduğudur. Bu nedenle bugün de göze çarpan kayadan oyma yuvalar, tarım işçilerinin verimini artırabilmek adına, evler yerine vadiyi seçmesiyle oluşur.

Sadece tarımda değil, aynı zamanda kilise duvarlarını renklendiren çizimlerin ve desenlerin renklerini koruyabilmek, fresklerin sağlam kalmasını sağlayabilmek adına da güvercin gübrelerinin verimli olduğu için kullanıldığı söylenir. Günümüzde de hala çeşit çeşit güvercinlerin vadide bulundukça son derece keyifli bir manzara oluşturdukları görülür. Bu nedenle Güvercinlik Vadisi, eşsiz manzara ve tarihi ile turizme da katkı sağlayan en önemli bölgelerden birisidir.

Güvercinlik Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Uçhisar’ın bu kadar talep görmesinin nedeni Kapadokya’nın tümünü tepeden en güzel şekilde görebilme fırsatı sunmasıdır. Özellikle zengin bitki örtüsü, çeşitli güvercin türlerine yakından şahit olmak isteyenler için enfes bir yürüyüş rotası olduğu söylenebilir.

Uzunluğu 4100 metre olan Güvercinlik Vadisi, Uçhisar ve Göreme arasında konumlanmıştır. Yanlış ancak yaygın olarak bazen Ürgüp tarafından da girişi olduğu söylenir ancak sadece bu iki alan arasında yer almakta ve girişleri de buralardan yapılmaktadır.

Nevşehir Ürgüp yolu üzerindeki Adnan Menderes Caddesini takip ederek gelinen Uçhisar Kalesi’nin sağında yer alan Güvercinlik Vadisine ulaşmak mümkün olacaktır. Vadiye ulaşım için de tercih edilebilecek 2 farklı yol mevcut. Bunlardan biri Uçhisar merkezinden aşağı inilerek, diğeri ise Göreme tarafından, daha çok tırmanış gerektiren ve sırtı aşarak ilerlemenin mümkün olduğu yollardır. Eğer yürüyüş deneyiminde eğimli yollarda daha fazla güç harcamak yerine kolay bir yürüyüş rotası belirlemek isterseniz, Uçhisar Güvercinlik Vadisi gezisine başlamak için çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Kapadokya Güvercinlik Vadisi yürüyüşleri için oldukça ilginç bir durum daha söz konusu. Ziyaretçilerin gezisini kolaylaştırmak adına vadide kırmızıyla işaretlenen bölgeler bulunuyor. İki tane kör kol bulunan vadide eğer bu işaretleri alanlar takip edilmezse önünüze iki seçenek çıkıyor; ya geldiğiniz yolu geri yürüyorsunuz ya da geziniz boyunca görüp görebileceğiniz en güzel manzaraya şahitlik ediyorsunuz. Bu nedenle geri dönmek zorunda kalmak istemeyen ziyaretçilerin gezerken bu kırmızı işaretli noktalara göre yürüyüşünü tamamlaması öneriliyor.

Güvercinlik Vadisi’ne tepeden bakmak isteyen gezginler için önerilebilecek en güzel seçeneklerden biri de Uçhisar Kalesi. Kaleye giriş ücreti yalnızca 6,5 TL ve müze kart geçerli değil ancak bir tarafında Güvercinlik Vadisi’nin eşsiz güzelliklerine, karşıda Erciyes Dağı ve binlerce peri bacasının oluşturduğu kartpostallık görüntüye şahit olmak için en güzel yerlerden biri.

KAYNAK: KAPADOKDAYIM.COM
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
UÇHİSAR- GÜVERCİNLİK VADİSİ- NEVŞEHİR Fotoğraf Galerisi