Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BALIKESİR İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ÇANAKKALE İLİ ESERLERİ
  EDİRNE İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
  ESKİŞEHİR İLİ ESERLERİ
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KIRKLARELİ İLİ ESERLERİ
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TEKİRDAĞ İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
      Nevşehir Hanları
      Sivas Hanları
      Kütahya Hanları
      Tokat Hanları
      Kayseri Hanları
      Antalya Hanları
      Konya Selçuklu Hanları
      Afyon Hanları
      Karaman Hanları
      Aksaray Hanları
      Isparta Hanları
      Kırşehir Hanları
      Yozgat Hanları
      Malatya Hanları
  OSMANLI HANEDAN TÜRBELERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
EĞRİDİR HAN -ISPARTA

Eğirdir-Konya güzergâhında ve ilçe merkezinin 3 km. güneyindeki Yeni Mahalle’de Eğirdir Gölü kıyısındadır; hâlihazırda harabe halindedir.
Pınar-pazarı Hanı olarak da bilinen yapı, doğu-batı yönünde uzanan dikdörtgen bir oturum alanı üzerine avlu ve kapalı/barınak bölümünü ihtiva eden iki yapı kütlesi halinde inşa edilmiştir; mevcut kalıntılar, dış cephe duvarlarının, dışa taşkın prizmatik kütleler halinde tasarlanmış payanda ve köşe kuleleriyle desteklenmiş olduğunu açıklamaktadır.
Hanın doğu kanadını oluşturan ve hâlihazırda cephenin ortasındaki bir açıklıkla dahil olunan avlusu, üç kenarı boyunca mekânlarla çevrili kare planlı bir alandır. 1993 ve 2006-2007 yıllarında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan temel kalıntılarından, geçmişte, taçkapının gerisindeki bir giriş eyvanıyla dahil olunan avlunun doğu kanadında, dikdörtgen planlı ikişer odanın yer aldığı, güney kenarında da, kuzey-güney yönünde uzanan ve muhtemelen birer kapıyla avluya açılan dikdörtgen planlı altı odanın bulunduğu anlaşılmaktadır. Kalıntıların durumu, avlunun kuzey kenarının, kare planlı ayaklarla bölüntülü ve çift sıra revaklı bir galeri halinde tasarlandığını ortaya koymaktadır; sözkonusu galerinin, geçmişte, sivri kemerlerle birbirine ve duvarlara bağlanarak sivri kemer gözleri halinde avluya açıldığına ve sivri beşik tonozlarla örtülü olduğuna şüphe yoktur.
Hanın batı kanadını oluşturan kapalı/barınak bölümüne ait temel kalıntıları, sözkonusu bölümün, doğu cephesinin ortasındaki dışa taşkın bir taçkapıyla dahil olunan ve doğu-batı yönünde uzanan dikdörtgen planlı bir enteryöre sahip olduğunu ortaya koymaktadır; kapı aksında uzanan orta sahnın, doğu-batı yönünde uzanan mütemâdi bir mekân olarak tasarlandığı ve yan sahınların da kuzey-güney yönünde uzanan birbirine geçişli ve tonoz örtülü birimler halinde orta sahna açıldığı anlaşılmaktadır. Geçmişte, orta sahnın merkezindeki alanın kubbe ile örtülü olduğu iddia edilebilir. Kazı çalışmaları sırasında, orta sahnı çevreleyen taş sekiler de ortaya çıkartılmıştır.
Handa yapılan kazı çalışmaları sırasında ele geçirilen bezemeli bir taş parçasının, Eğirdir ilçe merkezindeki Dündar Bey Medresesi’nin güney cephesindeki taçkapının kırık olan çerçeve bordürlerinden birini tamamladığı tesbit edilmiş ve hanın avlu ya da kapalı/barınak bölümünün taçkapılarından birinin Hamidoğulları Beyliği zamanında ve 14. yüzyılın başında bütünüyle sökülüp taşındığı ve medresenin taçkapısı olarak kullanıldığı kanıtlanmıştır. Hanın, muhtemelen diğer taçkapısına ait kimi bezemeli taşların da Eğirdir Kalesi duvarlarında kullanıldığı anlaşılmaktadır.
Dündar Bey Medresesi’ne taşınan taçkapısındaki kitâbesine göre, han, Selçuklu Sultanı II. Gıyâseddîn Keyhüsrev tarafından 1237/38 yılında inşa ettirilmiştir. Kitâbe, sözkonusu yapının, Sultan Hanı olarak inşa edildiğini ortaya koyduğu gibi, Hicrî 635 yılını (1237/38) veren tarihi dolayısıyla, hanın inşaatına Selçuklu Sultanı I. Alâeddîn Keykubad zamanında başlandığını, fakat anılan tarihteki ani ölümü dolayısıyla, oğlu II. Gıyâseddîn Keyhüsrev tarafından ikmâl edildiğini de düşündürmektedir.

KAYNAK: SELÇUKLU MİRASI
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
EĞRİDİR HAN -ISPARTA Fotoğraf Galerisi