Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BALIKESİR İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ÇANAKKALE İLİ ESERLERİ
  EDİRNE İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
  ESKİŞEHİR İLİ ESERLERİ
      Eskişehir Çesmeleri
      Eskişehir Hamamları
      Eskişehir Kiliseleri
      Eskişehir Hanları
      Eskişehir Ören Yerleri
      Eskişehir Türbeleri
      Eskişehir Tarihi Yapıları
      Eskişehir Camileri
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KIRKLARELİ İLİ ESERLERİ
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TEKİRDAĞ İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
  OSMANLI HANEDAN TÜRBELERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
ESKİŞEHİR SAZOVA BİLİM KÜLTÜR VE SANAT PARKI – ESKİŞEHİR MERKEZ

Eskişehirin Sazova Mahallesinde bulunan park şehrin en büyük parkı. Kütahya yolu Sazova mevkiinde bulunan park, yaklaşık 400 bin metrekarelik alanı ile Eskişehirin en büyük parkı. Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı 268 bin 230 m² alan üzerine kurulmuştur. Park alanı içerisinde 23 bin 148 m² gölet, 1 adet Bin 500 kişilik amfi tiyatro, 17. yy dönemine ait müze olarak kullanılacak olan kalyon, 9 m uzunluğunda kayalıkların üzerine yerleştirilmiş olan Nuhun gemisi, 2 bin m² alana yerleşik 4 şato katı, 16 adet kuleye sahip Masal Dünyası Şatosu yer almaktadır. Parkın içinde 2 adet dekovilin dolaşacağı Bin 700 m uzunluğunda dekovil hattı ve 4 adet istasyon bulunmaktadır. Park alanı içerisinde çeşitli masal kahramanlarına ait heykeller, 6 adet içinde hayvan figürleri şeklinde oyun elemanlarının da bulunduğu çocuk oyun alanı, 1 adet engelli oyun grubu, 2şer adet Arşimet su oyun elemanları, parkın çeşitli yerlerinde olmak üzere 8 adet salıncak ve 7 adet tahterevalli, 1 adet ipli salıncak, 1 adet çocuk oyun grubu, 2 adet kafeterya, 392 m² alana sahip 1 adet restoran, 10 bin 948 m² alan içerisinde açık otopark yer almaktadır. Ayrıca 5 adet prefabrik ve 1 adet gömülü tuvalet bulunmaktadır. Park alanında 16 bin 263 adet fidan, 21 bin 209 adet çalı kullanıldı.

MASAL DÜNYASI ŞATOSU

Masal Dünyası Şatosunda Eskişehirin plaka numarasından yola çıkılarak 26 kule yer alıyor. En yüksek kule 50 metre yüksekliğinde İstanbuldaki Galata Kulesinin kopyası olarak inşa edildi. Diğer kuleler ise Antalyadaki Yivli Minare, Diyarbakırdaki Çan Kulesi, Topkapı Sarayındaki Adalet Kulesi, İstanbuldaki Kız Kulesi, Mardindeki Ulu Camii minaresi ve Amasyadaki Burgulu Minaresinin benzerleri olarak yapıldı. Masal Dünyası Şatosunda çizgi film kahramanlarının 3 boyutlu resimleri ile Nasreddin Hoca, Keloğlan, Dede Korkut, Tepegöz dev, Uyuyan Güzel, Beyaz Atlı Prens ve Cinderella,nın konuşan ve hareket eden heykelleri bulunuyor. Şatoda ayrıca bir de kafeterya yer alıyor.

JAPON BAHÇESİ

Eskişehir Sazova Parkının kuzey bölgesinde Hayvanat Bahçesi, Japon Bahçesi ve Planetaryum bulunuyor.

Eskişehir Japon Bahçesi "2010 Türkiyede Japon Yılı" etkinlikleri kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Japon Türk Kültürel Değişim Derneği işbirliğiyle Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı içindeki 26 bin 955 m² alanda kuruldu.

Projesi Osaka Sanat Üniversitesinden Prof. Masao Fukuhara tarafından çizilen Japon Bahçesi Büyükşehir Belediyesinin iş gücü ve kaynaklarıyla inşa edildi.

Japon Bahçesinde 2 bin 278 m² alana sahip gölet; şelaleden inen iki kanalın birleşmesiyle oluşmakta. Bahçe içerisinde 21 bin 738 m² yeşil alan, 2 bin 786 m² sert zemin yer almaktadır. "Chisen Kaiyushiki" olarak adlandırılan stilde inşa edilen Japon Bahçesinde doğa motiflerini oluşturan tepeler, şelale, seyir terasları, köprüler, Yukimi-Gata stilinde yapılmış bir adet taş fener, meditasyon alanı ve Fishing Pavillon (göl kenarı verandası), inşaa edildi. Göledin ortasında uzun yaşamın simgesi olarak kabul edilen kaplumbağa şeklinde oluşturulmuş bir ada yer almakta.

6 değişik tür ibreli ağaç, 11 tür ibreli çalı, 26 tür yapraklı ağaç, 34 tür yapraklı çalı, 8 tür yer örtücü ve çeşitli mevsimlik çiçekler olmak üzere yaklaşık 100 adet değişik türde bitki kullanılmıştır. Bahçe içerisinde ayrıca Japon kültüründe çok önemli bir yere sahip olan Japon kirazları (Sakura) dikilmiş bir kiraz tepesi yer almaktadır.

PLANETARYUM

51 bin 216 m² arazi üzerinde 2 bin 754 m²lik alan üzerine oturan Çocuk Bilim Merkezi ve Planetaryum binası inşaatı 2012 yılında tamamlandı. Arazi üzerinde çocukların eğitimine yardımcı olması için hazırlanmış 1 adet kaldıraç, 2 adet uçak, 1 adet insan jiroskobu ve içerisinde değirmen olan 1 adet havuz bulunuyor. Ayrıca heykel parkı, amfi tiyatro ve meydan yer alıyor.

Planetaryumun çevre düzenlemesi için 34 bin 932 m² yeşil alan içerisine 551 adet ağaç ve 737 adet çalı dikildi.

HAYVANAT BAHÇESİ

Eskişehir Hayvanat Bahçesi tasarım ve projelendirme aşamasından başlayarak hayvan refahını ön planda tutan bir anlayışla kurgulandı. Hayvanların türlerine uygun büyüklükte ve doğallıkta sergi alanları oluşturulmaktadır. Hayvanların mutlu olduğu ve ürediği bahçelerde, ziyaretçi memnuniyeti de üst düzeyde olacaktır. Bahçenin en önemli unsurlarından birisi de eğitim ayağıdır. Doğa koruma programları ve çevreyle ilgili eğitim materyalleri hazırlanarak, aktif öğrenim süreçlerine destek verilecektir.

2011 yılında yapımına başlanmış olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi 58 bin 130 m² alan üzerine kurulmuş, bir bölümünün yapımı halen devam etmektedir. İçerisinde 860 m²si yer üzerinde Bin 700 m²si yer altında olan akvaryum, Bin 380 m² tropik merkez, 300 m² idari bina, 554 m² hayvan sağlığı merkezi, 170 m² yem hazırlama birimi, 1 adet kafeterya, 1 adet çocuk oyun alanı, 1 adet WC ve 1 adet gölet bulunmaktadır.

KAYNAK: PLANT DERGİSİ
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
ESKİŞEHİR SAZOVA BİLİM KÜLTÜR VE SANAT PARKI – ESKİŞEHİR MERKEZ Fotoğraf Galerisi