Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İSTANBUL İLİ ESERLERİ
  MİMAR SİNAN VE ESERLERİ
  İZMİR İLİ ESERLERİ
  ADIYAMAN İLİ ESERLERİ
  AFYON İLİ ESERLERİ
  AĞRI İLİ ESERLERİ
  AKSARAY İLİ ESERLERİ
  AMASYA İLİ ESERLERİ
  ANKARA İLİ ESERLERİ
  ANTALYA İLİ ESERLERİ
      Antalya Hanları
      Antalya Tarihi Yapıları
      Antalya Camileri
      Antalya Türbeleri
      Antalya Kiliseleri
      Antalya Hamamları
      Antalya Ören Yerleri
  AYDIN İLİ ESERLERİ
  BARTIN İLİ ESERLERİ
  BATMAN İLİ ESERLERİ
  BİLECİK İLİ ESERLERİ
  BURSA İLİ ESERLERİ
  ELAZIĞ İLİ ESERLERİ
  ERZİNCAN İLİ ESERLERİ
  ERZURUM İLİ ESERLERİ
  GAZİANTEP İLİ ESERLERİ
  HATAY İLİ ESERLERİ
  ISPARTA İLİ ESERLERİ
  KARABÜK İLİ ESERLERİ
  KARAMAN İLİ ESERLERİ
  KARS İLİ ESERLERİ
  KASTAMONU İLİ ESERLERİ
  KAYSERİ İLİ ESERLERİ
  KIRIKKALE İLİ ESERLERİ
  KOCAELİ İLİ ESERLERİ
  KONYA İLİ ESERLERİ
  KÜTAHYA İLİ ESERLERİ
  MALATYA İLİ ESERLERİ
  MANİSA İLİ ESERLERİ
  MARDİN İLİ ESERLERİ
  MERSİN İLİ ESERLERİ
  MUĞLA İLİ ESERLERİ
  NEVŞEHİR İLİ ESERLERİ
  ORDU İLİ ESERLERİ
  SAKARYA İLİ ESERLERİ
  SAMSUN İLİ ESERLERİ
  SİİRT İLİ ESERLERİ
  SİVAS İLİ ESERLERİ
  ŞANLIURFA İLİ ESERLERİ
  TOKAT İLİ ESERLERİ
  TRABZON İLİ ESERLERİ
  UŞAK İLİ ESERLERİ
  VAN İLİ ESERLERİ
  YOZGAT İLİ ESERLERİ
  SELÇUKLU HANLARI
  KIRŞEHİR İLİ ESERLERİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
KARATAY MEDRESESİ –ANTALYA MERKEZ

“Vakfın şartlarından birini değiştiren veya bozan kişi kıyâmete kadar Allah’ın, meleklerin ve lânet edilenlerin lânetine, Allah’ın gazâbına uğrasın. Böyle bir kimse Allah’tan, kitaplarından, peygamberlerinden, meleklerinden, haşr ve neşirden ve öldükten sonra dirilmekten berî olsun.
Allah onun orucunu, zekâtını, haccını, secdesini, gece ibâdetini kabul etmesin ve cehennem ateşine atarak onu orada ebedî kılsın. Firavun, Nemrud, Âd ve Semûd’un yerine göndersin. Allah zulüm olmayan o günde herkes yaptığının karşılığını göreceği zaman, onu türlü azaplarla cezalandırsın” (Osman Turan, Celâleddin Karatay, s. 143)

Antalya Kaleiçi’nde 648/1250 tarihinde, ilim, bilim ve devlet ricâlinin yetişmesi için, ihtisas derslerinin okutulduğu, yüksek tahsilin yapıldığı Karatay Medresesi’ni inşâ ettirip vakfeden Selçuklu’nun önemli devlet adamlarından Celâleddin Karatay, bu bedduayı vakfının şartlarından birini değiştiren ve bozanlar için kaleme almış.

Antalya’da Selçuklu dönemine âit tek medrese olan Karatay Medresesi, dört tarafı yollarla çevrili, yaklaşık on beş dönümlük bir araziye, dikdörtgen planlı ve tamamen el işçiliği kesme taş malzemeyle inşâ edilmiş. Selçuklu’nun mîmârîdeki estetik ve zerâfetini hâlâ yansıtan, çift mihraplı müzeyyen taç kapı, üç eyvan, avluda havuz, öğrenci, müderris ve misafir odaları, yemekhâne, kütüphâne, hamam ve tuvaletleriyle tam bir eğiitim ve öğretim mekânı olarak planlanmış yapı “sâlihlerin yurdu”, “güzel insanların yetiştiği mekânı” anlamında “Dâru’s-sulehâ” diye isimlendirilmiş.
Çatısı diğer iki eyvandan daha yüksek olan orta eyvan, kıble tarafında günümüze ulaşan yontma taş müzeyyen mihrabıyla, halka açık beş vakit namazında edâ edildiği mescid hizmetini de görmüş. Bu özelliğinden olsa gerek tarih seyri içerisinde “Karatay veya Karadayı Camii” olarak da anılmış.

Lanckoronski’nin; “ İslam hâkimiyetinin eski parlak döneminin artık viran durumdaki bu tanığı” diye vasfettiği, günümüzde her tarafı işgal edilmiş ve dört bir tarafı meyhanelerle dolu olan Karatay Medresesi’ni, eski eserler uzmanı ve müfettişi Kemal Turfan 1955 yılında incelemiş ve şöyle rapor etmiş:: “Aslında müstatil (dikdörtgen) planlıdır. Kuzey yanı ile güney batı köşesinin yıkılması ve komşu evlere ilâvesi dolayısıyla planı bozulmuştur. Cephede, orijinal olarak yalnız portal kalmıştır…
Kapıdan girilince, iç tarafta sivri bir tonoz altından avluya gelinir. Avlunun solunda bulunması gereken odalar tamamen kaybolmuş bu taraf sonradan bir duvar çekilerek kapatılmış ve duvarın gerisinde boş kalan arsa bu taraftaki evin bahçesi olmuştur.
Sağ tarafta sonradan yapılmış bir duvarda, üstte üç pencere, altta bir pencere ve basık kemerli bir kapı vardır. Bu kapı ve pencereler kapatılmış ve duvarın arkasında kalan saha, bu taraf Postacı İhsan Küzer’in evinin avlusuna katılmıştır….
Cami olarak kullanlan bu eyvanın güneyinde aynı şekilde bir eyvan daha vardır. Bunun da önünde moloz taş, tuğla, hatıllı, muahhar bir duvar ve kapı ilave edilmiştir.

Kapı-Cami mihverine nazaran tenazurun temini için, cami olan eyvanın kuzeyinde vaktiyle mevcut olması gereken üçüncü eyvan tamamen yıkılarak yeri bahçe haline getirilmiştir.
Bütün yıkılma ve değişikliklere rağmen Antalya’da kapı ve sağlam kalan iki eyvanı ile XIII. asır Selçuk mimarisinin yegâne medrese örneğini teşkil etmektedir.

Kaynak: Gazete bir (Necmi ATİK)
Fotoğraflar: Erol Şaşmaz
KARATAY MEDRESESİ –ANTALYA MERKEZ Fotoğraf Galerisi